6 bezpłatnych narzędzi do pracy zdalnej
Poznaj narzędzia i aplikacje, które pozwolą pracować Tobie i Twojej firmie w sposób bardziej efektywny.
Kiedy rozpoczynasz pracę w modelu home office mogłoby się wydawać, że dostęp do skrzynki pocztowej i komunikatora zespołowego jak MS Teams w zupełności wystarczy. Mając jednak w perspektywie kolejne tygodnie pracy zdalnej warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia. Bo niby jak śledzić produktywność i postępy realizacji w projektach? W jaki sposób wymieniać się dokumentami jeżeli w Twoim zespole nie korzystacie z licencji Microsoft?
W tym artykule przedstawimy 6 narzędzi wspierających pracę zdalną. Wymienione rozwiązania są dostępne w wersji bezpłatnej. Dlaczego? Na samym początku warto sprawdzić czy dane rozwiązanie i sposób pracy jest odpowiedni dla naszego zespołu. Jeżeli tak, warto poszukać na rynku narzędzi płatnych z większymi możliwościami.
Lepsza komunikacja w zespole
Z powodu epidemii koronawirusa Microsoft udostępnił pełną wersję Teams za darmo na pół roku. I jest to najlepsze rozwiązanie, z którego korzystamy również w zespole K3System. Alternatywą w kategorii komunikacji w zespole jest Slack. To narzędzie do pracy zespołowej, w którym można rozmawiać w grupach lub prywatnie, udostępniać pliki a nawet automatyzować wiadomości. W oby przypadkach obsługa jest bardzo intuicyjna – komunikacja, udostępnianie, przechowywanie i wyszukiwanie informacji.
Zarządzanie projektami
Bezpłatne narzędzie do zarządzania projektami – w pierwszej kolejności Trello. Za pomocą tego rozwiązania można nie tylko zarządzać projektami, śledzić postępy i współpracować ze swoim zespołem. Wizualny interfejs ułożony w modelu tablicy Kanban ułatwia porządkowanie projektów i ustalanie ich priorytetów.
Śledzenie produktywności
Utrzymanie samodyscypliny podczas pracy w domu to największe wyzwanie. Bo niby jak skoncentrować się na pracy gdy rodzina oczekuje uwagi, należy sprawdzić powiadomienia na wszystkich profilach społecznościowych i skończyć serial na Netflixie.
Rozwiązaniem jest Toggle. To oprogramowanie do śledzenia naszej aktywności na komputerze czy telefonie. To pozwala dokładnie wiedzieć, ile czasu faktycznie spędzamy na pracy, a ile na wszystkim innym.
Udostępnianie plików
Przechowuj zdjęcia, rysunki, nagrania, filmy i inne pliki w jednym miejscu. Zamiast przesyłać jeden dokument za pomocą poczty e-mail, warto umieścić go w Google Drive i udostępnić zaangażowanym członkom zespołu, którzy mogą zostawić w nim komentarz lub edytować treść.
Planowanie spotkań
Choć nie wychodzimy z domu to planowanie i tworzenie harmonogramu wciąż jest kluczowe dla efektywności prowadzenia biznesu. Typowy kalendarz pomaga zaplanować dzień i zorganizować wszystkie spotkania online. Jeżeli nie korzystasz z firmowego kalendarza dostępnego choćby w Offcie365 czy Google warto zainteresować się aplikacją Calendly.
Jest to narzędzie, które ułatwi wyznaczenie terminu odpowiedniego na spotkanie dla wszystkich zainteresowanych. Calendly sprawdza wolne miejsca i tworzy link zaproszenia. Uczestnicy mogą odwiedzić ten link i wybrać dogodny termin. Można także osadzić swoją dostępność na stronie internetowej i pozwolić innym planować spotkania.
Skoncentruj się na pracy
Ciągłe zaglądanie na kanały społecznościowe to typowe zachowanie wśród większości pracowników. Ale praca musi być zrobiona, więc zamiast pokładać nadzieję w swojej silnej woli warto skorzystać z odpowiedniej aplikacji.
Cold Turkey pozwala skupić się na wykonywanym zadaniu i blokuje wszelkie zakłócenia – profile social media, strony z ofertami – wszystko co nie jest związane z pracą.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Jeśli nadal używasz tego samego hasła do wszystkich kont i skrzynek pocztowych to już czas na poważne zmiany. Epidemia wcale nie powstrzymała przestępców przed atakowaniem naszych firm. Jest wręcz odwrotnie. Ataków i prób wyłudzeń danych jest znacznie więcej. Dlatego warto zadbać o poziom bezpieczeństwa naszych danych i w tym pomoże Keepass, który wygeneruje unikatowe hasła i bezpiecznie przechowa wszystkie dane logowania.
Chcesz porozmawiać o dedykowanych usługach dla własnej firmy?
Napisz lub zadzwoń!
Czytaj więcej
Odpowiadamy na najcześciej zadawane pytania przez klientów w kontekście Rozporządzenia DORA.
Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (wdrażającą dyrektywę NIS 2) wkrótce wejdzie w życie.
Referencje i doświadczenie K3System w rozwiązaniach NetApp.