Centrum Medicover
Nowa macierz przyspieszy działanie kluczowych aplikacji, pozwoli ograniczyć koszty i stworzyć nowe możliwości rozwoju.
Grupa Medicover jest firmą znaną na rynku międzynarodowym, która zapewnia pełen zakres opieki medycznej. Współpracuje z ponad 5600 firmami oraz 420 tysiącami klientów, dla których dostarcza wysoką jakość usług medycznych. Jak informuje Marzena Smolińska, Rzecznik Prasowy Grupy Medicover w Polsce – Medicover posiada 30 centrów medycznych, zatrudnia około 4000 pracowników i obsługuje blisko 2 miliony wizyt lekarskich rocznie.
Wymienione centra Medyczne Medicover można znaleźć w największych polskich miastach, w m.in.: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Posiada ponad 700 partnerskich placówek medycznych w całej Polsce. Medicover otworzyło pierwsze swoje centrum w 1995 roku w Warszawie. Od tamtej pory wciąż zdobywa nowe doświadczenia oraz stale poszerza zakres swojej działalności.
„Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełno profilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną” – dodaje Marzena Smolińska.
Szerokie usługi proponuje również w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych. Są one dostępne zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Medicover zrzesza ekspertów w swoich dziedzinach, dzięki czemu posiada zespół składający się z doświadczonych lekarzy, personelu medycznego oraz menedżerów wyspecjalizowanych w zarządzaniu ochroną zdrowia. W Polsce łącznie zatrudnia już 2500 pracowników i współpracowników. Swoją działalność Medicover prężnie rozwija również poza granicami Polski. Jest już obecny w 9 innych krajach: Niemczech, Turcji, Serbii, Gruzji, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii oraz na Ukrainie i Białorusi.
Ze względu na spełnianie wysokich standardów firma została laureatem różnych prestiżowych nagród i wyróżnień. Między innymi dostała doceniona w rankingu prywatnych firm medycznych ogłoszonym przez prestiżowy magazyn Forbes – otrzymała I miejsce. Ponadto zdobyła tytuł „Laur Klienta” oraz Godło „Jakość Obsługi 2011”. Została również wyróżniona poprzez Redakcję Gazety Finansowej w kategorii firm oferujących najlepsze produkty skierowane do biznesu, odznaczające się bogatą ofertą i innowacyjnymi rozwiązaniami.
„Wiemy, jak ważne jest dla pacjenta utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz uzyskanie bardzo szybkiej informacji i pomocy medycznej. Naszą ofertę przygotowaliśmy tak, by bez konieczności załatwiania zbędnych formalności, pacjenci mieli łatwy dostęp do opieki i mogli skoncentrować się na szybkim powrocie do zdrowia” – mówi Marzena Smolińska.
Problemy biznesowe
Wysokiej jakości usługi medyczne oraz dynamiczny rozwój zawsze jest wspierany nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Każda z lokalizacji Medicover jest obsługiwana przez wspólne środowisko informatyczne. Wymaga się od niego wsparcia i spełnienia wymagań szybko rozwijającego się biznesu.
„Medicover otwiera kolejne placówki, do tego przybywa nowych pacjentów, dla których uruchamiamy całkiem nowe usługi. Dostrzegliśmy, że przy takim rozwoju, nasze środowisko informatyczne wkrótce przestanie spełniać oczekiwania biznesu. Jednocześnie, dłuższa eksploatacja niektórych elementów infrastruktury była nieefektywna z ekonomicznego punktu widzenia. Wymagane były zmiany, które zapewnią długofalowe wsparcie potrzeb biznesowych” – mówi Tomasz Pawłowski, Kierownik operacyjny IT, Medicover.
Firma postanowiła więc znaleźć odpowiednie rozwiązania wspierające efektywność i optymalne realizowanie procesów biznesowych. Potrzebne były większe możliwości rozwoju, które miała umożliwić jak najprostsza infrastruktura.
Rozwiązanie
Wyznaczono pracowników działu IT do poszukania najlepszego rozwiązania. Wykonali analizę potrzeb w firmie i zebrali informacje o parametrach urządzeń, które mieściły się w założonym budżecie.
„Pytaliśmy dostawców o propozycje produktów w różnych wariantach komponentów takich jak pamięć, dyski, procesory oraz ich wydajność. Na tej podstawie stworzyliśmy kalkulację, która umożliwiła nam wyłonić pożądaną konfigurację nowego sprzętu spełniającą ustalony budżet” – mówi Tomasz Pawłowski.
Po wykonaniu zapytania ofertowego wysłano je do trzech partnerów. Każdy z nich reprezentował innego producenta sprzętu. Najkorzystniejsze rozwiązanie, przeanalizowane przez algorytm porównywania ofert (istotnymi czynnikami była m.in. cena i funkcjonalnoś
Easy Tier), zostało przedstawione przez firmę K3 System z Warszawy, posiadająca status IBM Advanced Business Partner. Proponowali wdrożyć macierze IBM Storwize v3700 i serwery IBM System x3850.
„Zaproponowaliśmy serwery z tej samej linii, którą Medicover już posiadał, natomiast wyposażone w najnowsze procesory, dużą ilość pamięci RAM i karty FC 8 GB/s. Jednak to macierze dały tak duży skok wydajności całego systemu. IBM Storwize v3700 posiada 4 razy więcej cache’u niż używane przez klienta dotychczas. Oparte są o dużo tańsze dyski SAS 6gb/s vs stare FC 4GB/s. Dodatkowo nowe macierze wykorzystują nieporównywalnie szybsze dyski SSD” – mówi Michał Kowalski, Prezes Zarządu firmy K3System Sp. z o.o.
Firma K3 System złożyła zakupiony sprzęt i oddała po całkowitym przygotowaniu go do użytku. W pierwszej kolejności wykonano testy wydajności systemów dyskowych w różnych konfiguracjach oraz wydajności maszyn. Kolejnym krokiem była instalacja całego oprogramowania oraz niezbędnych aplikacji. Całość przeprowadzonych prac została ukończona w ciągu 4 tygodni. Jak relacjonuje Pan Tomasz Pawłowski - wdrożenie przebiegło sprawnie i bez komplikacji. Zespół zajmujący się wdrożeniem zadbał o to, żeby klienci jak najmniej odczuli utrudnienia pojawiające się podczas migracji. Ogół prac podzielono na dwa etapy. Pierwszym etapem była migracja środowiska testowego. W drugim przeniesiono środowisko produkcyjne. Najważniejsze funkcje systemu były niedostępne w tym czasie przez pół godziny. Proces zajął 4 godziny. Wszystkie prace zostały wykonane w godzinach nocnych.
Korzyści
Medicover wdrożyło macierz IBM Storwize v3700 oraz serwery IBM System x3850, co dało możliwość stworzenia wydajnego systemu informatycznego.
„Zakładamy, że wdrożenie nowej technologii zagwarantuje nam możliwość pracy w niezmienionej konfiguracji na kolejne 5 lat. Z kolei wykupienie serwisu pogwarancyjnego na poprzedni system dyskowy na kolejny rok było związane z kosztami w granicach 30 proc. ceny nowej macierzy, która posiadała gwarancję na 3 lata. W praktyce oznaczało to, że w cenie 3 letniego wsparcia starego sprzętu mamy nową macierz z lepszymi parametrami i wyższą wydajnością” – mówi Tomasz Pawłowski.
Obecnie systemy biznesowe mogą prawidłowo funkcjonować dzięki zapewnieniu w środowisku IT wysokiej dostępności do danych. Wykonanie wdrożenia pozwoliło firmie Medicover zwiększyć bezpieczeństwo posiadanych zasobów, odnotować spadek kosztów utrzymania infrastruktury oraz jednoczesny wzrost wydajności. „Jak się okazało poziom wysycenia na nowym sprzęcie nie przekroczył 15 proc. To oczywiście zasługa nowej technologii oraz użytych funkcjonalności” – mówi Tomasz Pawłowski.
Odpowiednio dobrany sprzęt do potrzeb pozwolił spółce Medicover otrzymać optymalnie dobraną konfigurację.
„Zastosowanie w rozwiązaniu dysków SSD w połączeniu z silnikiem bazy danych najnowszej generacji pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej wydajności systemu transakcyjnego. Dla porównania warto dodać, że jeden standardowy dysk potrafi wykonać 450 IOPS, a dysk SSD może wykonać takich operacji aż 40 tys.” – Krzysztof Sołtys, Key Account Manager, K3System Sp. z o.o.
Ponadto użycie kluczowej dla tego systemu funkcji EasyTier pozwoliło znacznie zwiększyć wydajność macierzy oraz obniżyć całość kosztów związanych ze składowaniem danych. Było to możliwe, ponieważ rozwiązanie polega na migracji często używanych danych na dyski SSD. Jeśli są używane rzadziej, wracają z powrotem na dyski SAS.
„Wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych z pewnością pomoże w dalszym rozwoju Medicover, jako nowoczesnej, konkurencyjnej i sprawnie zarządzanej organizacji” – mówi Marzena Smolińska.
Pobierz materiał case study (plik PDF)