Pekao Bank Hipoteczny S.A.
NetApp AFF-A220 macierz, która wspiera biznes
K3 System dostarczyło do Pekao Banku Hipotecznego, wydajne i skalowalne rozwiązanie informatyczne. Nowe macierze NetApp AFF-A220 pozwoliły wykorzystać zasoby w efektywniejszy sposób.
Pekao Bank Hipoteczny S.A. jest częścią grupy kapitałowej Pekao, skupionej wokół jednej z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej - Banku Pekao S.A. W odpowiedzi na dynamiczny rozwój i realizację nowych projektów, które wymagają kreowania kolejnych zasobów IT, Bank zaplanował wdrożenie wydajnego i skalowalnego systemu informatycznego, który w pełni wspomoże jego aktualną działalność.
Bank rozpoczął projekt od przeprowadzenia analizy opisującej kluczowe procesy biznesowe. Na tej podstawie określono dostępne zasoby oraz potrzeby. Partner, spółka K3 System zaproponowała rozwiązanie składające się z macierzy NetApp AFF-A220 oraz dwóch switchy Brocade G610 24x16Gb. AFF-A220 to uniwersalna i wielozadaniowa macierz NAS/SAN, łącząca świetne oprogramowanie ONTAP z bardzo wydajnymi podzespołami, pozwalającymi osiągać bardzo wysoką wydajność.
Z podstawowych korzyści nowego rozwiązania należy wymienić:
Wysokie osiągi macierzy pozwalają na wykorzystanie jej do współpracy z najbardziej wymagającymi aplikacjami.
Najnowocześniejsze systemy RAID TEC i RAID DP pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dane pomimo awarii nawet trzech dysków.
Macierz działająca na poziomie bloków (4kb) pozwala na efektywne skonsolidowanie większości typów danych, a w połączeniu z kompresją zapewnia dużą oszczędność miejsca.
Macierz pozwalająca na wykorzystanie jej jako wspólnej przestrzeni pod wirtualizację (np. Vmware, Citrix, HyperV), dedykowane rozwiązanie dla wymagających aplikacji (SQL, Oracle, Exchange), lub optymalną cenowo przestrzeń dla przechowywania kopii zapasowych i archiwów.
Postępująca digitalizacja procesów biznesowych sprawia, że sukces operacyjny firm w coraz większym stopniu uzależniony jest od sprawnego zarządzania danymi. Skuteczne gospodarowanie posiadanymi informacjami wymaga oczywiście wydajnego i niezawodnego sprzętu, jednak same urządzenia nie są w stanie osiągnąć swojego maksimum bez zoptymalizowanego pod ich kątem systemu operacyjnego.
ONTAP to OS stworzony pod kątem dysków Flash oraz chmury hybrydowej. Ułatwia on współdzielenie i synchronizację danych pomiędzy serwisami w chmurze oraz urządzeniami fizycznymi. Jego atutem jest bardzo szybka konfiguracja – system do pełnej gotowości wymaga jedynie 10 minut konfiguracji. By zapewnić mu maksymalną kompatybilność z najnowszymi urządzeniami i wymaganiami rynku, producent dokonuje jego regularnych aktualizacji. W ostatnim czasie na rynku ukazała się najnowsza wersja aplikacji oznaczona numerem 9.4
ONTAP w wersji 9.4
ONTAP 9.4 wykorzystuje możliwości pamięci NVMe i wspiera ruch zarówno plikowy jak i blokowy. Standardowymi środowiskami pracy systemu są te o parametrach powyżej 1 mln IOPS i opóźnieniach poniżej 200 µs. Dodatkowo, zaimplementowano tu funkcje inline deduplikacji i kompresji.
Warto oczywiście wspomnieć, że ONTAP od zawsze wykonywał deduplikacje środowisk produkcyjnych. Wraz z możliwościami przestrzeni na dyskach SSD operacje takie jak deduplikacja czy kompresja mogą być wykonywane nie tylko post procesowo ale również inline – jednocześnie przy zapisie na przestrzeń SSD. Funkcjonalności te są obecnie integralną częścią rozwiązań linii All Flash.
W nowej wersji ONTAP 9.4 do deduplikacji między wolumenami dodany został mechanizm skanowania powierzchni pod kątem duplikujących się bloków między agregatami, co zapewnia jeszcze lepsze parametry upakowania systemów. Przy obecnych możliwościach ONTAP wykorzystanie tych technologii pozwala na upakowanie nawet rzędu 4,72:1
Pobierz materiał case study (plik PDF)