Telekomunikacja Podlasie
Rozwiązania informatyczne wdrożone u operatora z Podlasia odmieniło jego sposób działania. Zwiększyło szybkość, efektywność i otworzyło możliwości na wywiązanie się z nowych wyzwań.
Telekomunikacja Podlasie to operator od wielu lat istniejący na rynku. Operator telekomunikacyjny działa w rejonie Podlasia i dostarcza tamtejszym mieszkańcom telewizję cyfrową, Internet szerokopasmowy oraz telefonię – zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym.
„Nasza Firma zapewnia dostawę cyfrowego i analogowego sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych, usługi dostępu do Internetu w sieciach kablowych, FTTH, Ethernet oraz w sieciach radiowych Wi-Fi. W oparciu o rozbudowany szkielet sieci świadczymy wysokiej jakości usługi telefoniczne” – mówi Marek Roszkowski, Kierownik Działu IT, Telekomunikacja Podlasie sp. z o.o.
Dotychczasowa działalność opierała się na wysokiej jakości środowisku serwerowym. Jednak rosnąca liczba wykonywanych operacji sprawiła, że system stracił na efektywności i wydajności, a realizacja podstawowych czynności zaczęła zajmować coraz więcej czasu.
„Potrzebowaliśmy niezawodnego i szybkiego systemu provisioningu usług w sieciach. Zróżnicowane technologie świadczenia usług posiadające różne wymagania, stale zmuszały nas do wykorzystywania jak najsprawniejszego zaplecza sprzętowego i niezawodnego oprogramowania” – mówi Marek Roszkowski.
Znaczący wpływ ma również stale rosnąca liczba użytkowników korzystających z usług Telekomunikacji Podlasie. Bezpośrednio przedkłada się to na zwiększenie obciążenia systemu. Chcąc więc dalej proponować usługi na wysokim poziomie oraz mieć możliwość dalszego rozwoju, telekomunikacja musiała zadbać o sprawny, niezawodny i skalowalny system. Wykonanie wdrożenia odmieniło sposób działania operatora - zwiększył szybkość, efektywność i otworzył się na nowe wyzwania.
Telekomunikacja wykonała szeroką analizę procesów wewnętrznych i działalności firmy. Okazało się, że musi zostać podjęta decyzja dotycząca rozbudowy infrastruktury serwerowej w celu efektywniejszego wykorzystania urządzeń i optymalizacji kosztów. Telekomunikacja Podlasie zdecydowała się na sprzęt firmy Fujitsu. Jego wdrożenie wykonali inżynierowie firmy K3 System.
„Dotychczas wykorzystywaliśmy różne rozwiązania serwerowe firmy Fujitsu. W naszej działalności sprawdziły się serwery stelażowe ( RX100, RX200) jak i kasetowe (BX600). Stabilność dotychczasowych rozwiązań była kluczowym czynnikiem dokonanego wyboru” – mówi Marek Roszkowski.
Posiadany system kasetowy operator postanowił wymienić na rozwiązanie opierające się na serwerach stelażowych. W tym celu Telekomunikacja Podlasie wybrała i wdrożyła serwery RX100S7, RX200S7 oraz RX300S7.
„Wybór takiego sprzętu, w szczególności wielordzeniowych procesorów oraz dużej dostępnej pamięci operacyjnej, podyktowany był koniecznością zabezpieczenia obecnie wykorzystywanego systemu, zapewnienia obsługi systemu provisioningu oraz utworzenia środowiska testowego, w którym testowane będą nowe usługi” – mówi Paweł Jedynak Key Account Manager firmy K3System Sp. z o.o.
Prace wdrożeniowe zostały ukończone w zaledwie klika tygodni. Fizycznym zabezpieczeniem sprzętu został serwer RX100S7, na którym umieszczono system zarządzający siecią. RX200S7 stał się środowiskiem developerskim i testowym nowych usług. Natomiast serwer RX300S7 stosowany był do przeprowadzenia migracji systemów, zapewniając jednocześnie nieprzerwane funkcjonowanie zarówno usług, jak i sieci.
Wdrożenie rozwiązań Fujitsu dało podstawę do uruchomienia wydajnego środowiska serwerowego. Telekomunikacja Podlasie uzyskała w ten sposób korzystne warunki dla dalszego rozwoju własnego biznesu. Wdrożenie pozwoliło w pełni rozwiązać postawiony problem.
Jako podsumowanie można wymienić cztery korzyści operatora:
1) Wzrost oferowanych możliwości i wydajności zapewnił sprawne działanie wszelkich funkcji i usług.
2) Zaoszczędzenie miejsca w serwerowni. Dodatkowe serwery mogą być zainstalowane w dowolnej lokalizacji.
3) Mniejsze zapotrzebowanie na energię zmniejszyło zużycie prądu.
4) Ograniczenie nadmiernej emisji ciepła, co jednocześnie wpływa na ograniczenie użycia klimatyzacji – czyli oszczędność energii.