Zespół Zarządców Nieruchomości
Wdrożenie rozwiązania IBM PureFlex System zapewniło niezawodność systemów biznesowych oraz najwyższą wydajność, pokrywającą potrzeby Zespołów Zarządców Nieruchomości.
Zespół Zarządców Nieruchomości Sp. z o.o. (ZZN) to największa w Polsce spółka zarządzająca nieruchomościami. Na terenie całego kraju posiada 21 oddziałów oraz 120 biur oraz Oddział Energetyki Cieplnej (OEC). Bezpośrednimi klientami są deweloperzy, wspólnoty mieszkaniowe, sektor publiczny, sektor komercyjny oraz właściciele indywidualni. W grudniu 2012 spółka została przyłączona do międzynarodowej Grupy City Service. Grupa ta zajmuje się zarządzaniem różnymi prestiżowymi obiektami rozmieszczonymi w krajach Europy Środkowo–Wschodniej, m.in. nieruchomościami mieszkaniowymi, komercyjnymi oraz obiektami publicznymi.
„Zaufało nam już ponad 3 300 Klientów w całym kraju. Nasi zarządcy i administratorzy nieruchomości mają biura zlokalizowane w pobliżu zarządzanych nieruchomości – w ponad 100 miastach w całym kraju. W zakresie zarządzania nieruchomościami zatrudniamy ponad 800 pracowników, m.in.: licencjonowanych zarządców nieruchomości oraz inżynierów i techników budownictwa we wszystkich branżach” – mówi Marcin Kolasa, Kierownik działu IT, City Service Polska Sp. z o.o.
ZZN zebrało już bogate doświadczenie na polskim rynku. Spółka wyróżnia się kompleksowymi usługami oraz szerokim zasięgiem działania. Dzięki temu ma możliwość stworzyć ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb klientów. Jednocześnie udaje się spółce zarządzać nieruchomościami mieszkaniowymi w sposób sprawny, wydajny i oszczędny. W chwili obecnej spółka zarządza już ponad 5 500 tys. budynków, których łączna powierzchnia mieszkalna i użytkowa wynosi ok. 9 mln m2.
„Rocznie wykonujemy ponad 42 000 prac remontowo-modernizacyjnych o łącznej wartości ponad 100 mln zł. Pomogliśmy ponad 2 000 Klientów w uzyskaniu preferencyjnych kredytów na realizację prac remontowo-modernizacyjnych” – dodaje Marcin Kolasa.
Miniony rok przyniósł spółce tytuł Lidera Zarządzania Nieruchomościami 2014. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane firmom z sektora zarządzania i administrowania nieruchomościami. Ponadto Zespół Zarządców Nieruchomości został doceniony różnymi wyróżnieniami oraz jest laureatem wielu prestiżowych nagród.
Zespół Zarządców Nieruchomości stanął w obliczu wyzwania. Infrastruktura wymagała rozbudowy i poprawienia skalowalności. Dotychczasowe środowisko to 20 maszyn działających od kliku lat, a podzespoły dyskowe były autonomicznymi, odrębnymi bazami danych.
„Nasze zaplecze IT przestało odpowiadać na potrzeby biznesu. Mieliśmy około 30 instalacji baz danych, które funkcjonowały samodzielnie. Przez to odpowiedź na zapytanie ze strony biznesu oznaczało składanie danych ręcznie, co zajmowało dużo czasu” – mówi Marcin Kolasa.
W związku z zaistniałymi potrzebami ZZN podjął decyzję o rozbudowie i wirtualizacji swojej infrastruktury. W wyniku tych działań miało być zapewnione optymalniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dyskowych.
„Chcieliśmy uruchomić jedną wspólną platformę informatyczną dla całej organizacji. Do takiego zadania nasze maszyny, które pochodziły z 2008 i 2010 roku nie posiadały wystarczającej mocy. Dlatego postanowiliśmy poszukać́ nowego rozwiązania i zbudować środowisko od podstaw” – mówi Marcin Kolasa.
Spółka rozpoczęła szukanie narzędzi, które mogłyby pomóc w efektywniejszym zarządzaniu firmą. Rozwiązanie miało umożliwić dostęp do pełnych, spójnych i aktualnych danych. Wykonanie wdrożenia jest pierwszym etapem w dążeniu do stworzenia firmy nowoczesnej, konkurencyjnej i sprawnie zarządzającej organizacją.
W pierwszej kolejności przeprowadzono analizę przedwdrożeniową, która pomogła dokładnie określić potrzeby spółki. Kilka rozwiązań było branych pod uwagę, ale oferta IBM wyróżniała się najszerszymi możliwymi funkcjonalnościami w korzystnej cenie. Spółka postanowiła, więc wybrać rozwiązanie IBM PureFlex System. Ten jeden system łączy pamięć masową, sieć, zasoby obliczeniowe oraz mechanizmy wirtualizacji i zarządzania. Partnerem, który wykonał wdrożenie, była firma K3 System, która posiada status IBM Premier Business Partner.
„Sprawdzaliśmy rozwiązania wielu firm, ale jedynie oferta przedstawiona przez K3System spełniała wszystkie nasze oczekiwania i była atrakcyjna cenowo. IBM PureFlex System był tym, czego potrzebowaliśmy” – mówi Marcin Kolasa.
Ponadto wybrano macierz IBM Storwize v3700, która ma stanowić podstawę systemu bazodanowego. Jest ona zaawansowaną pamięcią masową, która spełnia nawet najwyższe wymagania w organizacjach. Wykonaniem implementacji spółka zapewniła sobie uproszczoną budowę infrastruktury i nieograniczone możliwości jej bezpiecznego rozwoju. Poprzednie macierze były fizyczne i niezależne pod względem logicznym. Żeby skorzystać z zawartych w nich danych trzeba było za każdym razem zalogować się do oddzielnego systemu. Decyzja o wirtualizacji pozwoliła stworzyć jeden logiczny podsystem dyskowy (zarządzany jedną konsolą), w ramach którego byłby połączone wszystkie macierze.
„IBM Flex System to zupełnie nowa generacja technologii. W porównaniu z poprzednimi wersjami system ten oferuje większą wydajność i przepustowość, prawdziwie zintegrowaną pamięć masową opartą na sieci SAN klasy korporacyjnej oraz znacznie szersze możliwości konsolidacji i wirtualizacji. Przedsiębiorstwa na całym świecie stoją przed niepowtarzalną szansą wykonania skoku technologicznego, wyjścia poza systemy kasetowe i transformacji centrum przetwarzania danych – transformacji, która zapewni zintegrowane zarzadzanie nie tylko serwerami i siecią, ale również pamięcią masową, a wszystko to na bazie technologii IBM Flex System” – mówi Krzysztof Sołtys, Key Account Manager, K3System Sp. z o.o.
Pan Marcin uważa, że w realizacji projektu trudności nie sprawiała warstwa technologiczna, ale krótki czas na wykonanie wdrożenia. Od momentu podpisania umowy miały minąć maksymalnie 2 miesiące do momentu, kiedy ZZN będzie posiadać nowe środowisko informatyczne oraz komplet systemów działających produkcyjnie.
„W dzisiejszych czasach produkcja sprzętu IT dokonuje się na zamówienie. Po podpisaniu umowy otrzymaliśmy sprzęt po około 4 tygodniach, a to oznaczało, że mamy niewiele czasu na implementację, migrację systemów i fazę̨ testów. Mimo to wszystko zostało wykonane na czas. Implementacja i konfiguracja sprzętu zajęła inżynierom K3System jedynie 1 dzień roboczy. Przez kolejny miesiąc specjaliści K3System kontrolowali działanie systemów, aby osiągnąć ich optymalną wydajność” – mówi Marcin Kolasa.
Rozwiązanie IBM PureFlex System po wdrożeniu do ZZN pozwolił na redukcję kosztów i zwiększenie efektywności wszystkich działań spółki. Integracja środowiska umożliwiła automatyzację procesów oraz polepszyła komunikację wewnętrzną.
„Dzięki współpracy z K3System i wyborze rozwiązań IBM nasz partner stał się bardziej elastyczny a zarazem precyzyjny w działaniu, z większymi możliwościami obsługi klientów” – mówi Krzysztof Sołtys.
Działający wcześniej system, bazujący na rozproszonych danych, wręcz uniemożliwiał uzyskanie i zebranie danych dotyczących projektu, wykazane kosztów, z jakimi się wiąże lub jego rentowność. Pracownicy zmuszeni byli do pracy z wieloma bazami, a większość informacji byłą dostępna tylko na żądanie.
„Obecnie informacja jest centralnie zarządzana i składowana w jednej bazie danych. Dostępna w czasie rzeczywistym, jednakowo dla wszystkich. W ten sposób nowy system zapewnia podejmowanie celniejszych decyzji na podstawie lepszych informacji, na wszystkich szczeblach zarządzania” – mówi Marcin Kolasa.
W tej chwili, dzięki wykonaniu wirtualizacji oraz podniesieniu wydajności platformy sprzętowej, nie potrzeba wiele czasu, żeby wydzielić serwer konkretnym aplikacjom. To zadanie może być wykonane nawet przez jedną osobę. Natomiast stworzenie nowej maszyny wirtualnej zajmuje zaledwie parę minut. Platforma jest również przygotowana do dalszej rozbudowy w przyszłości.
„Skalowalność systemu nie ogranicza naszych planów w przyszłości, a wydajność tych maszyn zapewnia bezproblemową pracę w bardzo skomplikowanym środowisku. Przy dotychczasowym poziomie rozwoju firmy mamy zapewnioną wysoką wydajność i efektywność infrastruktury na kolejnych kilka lat” – mówi Marcin Kolasa.
Pobierz materiał case study (plik PDF)